piątek, 20 maja 2011

Expienie w Grocie Wygnańców - spoty w V2

Temat może troszkę na wyrost, ale cóż, chciałem żeby był podobny do mojego wcześniejszego poradnika, tyczącego się spotów w V1 Groty. W V1 pisałem o expieniu, tutaj będzie zarówno o expieniu, jak i o dropieniu. Z założenia moje poradniki miały być kierowane dla przeciętnych graczy, a tacy raczej expić w V2 nie będą, chyba że na siłę. Zarabiać jednak jest łatwiej.

W necie jest dużo mapek z zaznaczonymi spotami do expienia. Są one stworzone przez graczy, którzy szukali najefektywniejszych miejsc do wbicia 99lvl. Zwykli śmiertelnicy powinni raczej omijać je z daleka ;). Dlatego spoty, które wybrałem do opisu, są z goła inne.

Spot #1Spot znajduje się zaraz przy wejściu do V1 Groty, i jest jednym z popularniejszych, jeśli chodzi o bicie podstawowych wersji setaou. Największą jego zaletą jest bliskość do miejsca respu bohatera po śmierci - jeśli padniesz, po kliknięciu przycisku rozpocznij w mieście przenosisz się po prostu kilka kroków w tył; i dalej jazda z expem. Tudzież z dropem, bo expi się efektywnie tutaj dopiero przy około 50% bonu silny na diabły w ekwipunku. Ale dropić można, nawet ładniej niż w V1. Występują tutaj podstawowe setaou, czyli wojownicy i łowcy.


Na 88lvl exp na tym spocie jest porównywalny do expienia w V1, lub nawet lekko lepszy. Przynajmniej jeśli chodzi o moją klasę postaci, bo szamanką smokiem wolałbym nadal siedzieć w V1.

Spot #2Z pewnością nie jest to popularny spot. Podobny do pierwszego, z tą różnicą, że plączą się tam również mistycy setaou. To zła wiadomość dla osób, które nie lubią być omdlewane i zatruwane. Miejsce do zostawienia bufka znajduje się w korytarzu od lewej strony spotu. Jest to miejsce wybrane przeze mnie trochę na siłę, biłem tam tylko raz ze znajomym, który wbijał sobie rangę. Jest to jednak jakaś opcja, jeśli pierwszy spocik na każdym ch jest już zajęty.


Z mistykami walczy się dosyć trudno, jeśli nie masz tarczy z bonem niewrażliwy na omdlenia. Przede wszystkim jednak brakuje tutaj podstawowej zalety pierwszego spotu - bliskości do punktu respu bohatera.

Spot #3To już troszeczkę wyższa szkoła jazdy. Pierwsze miejsce występowania czerwonej, trudniejszej, wersji setaou. Bezpieczne miejsce dla zostawienia bufa jest zarówno na lewo, jak i od góry spotu. Łącznie respi się tam jakieś 6-7 grupek, jednak to wystarczy dla początkujących. Expi się trudno. Mocniejsze wersje mobków są dużo silniejsze, bez tarczy z NNO praktycznie nie da się tam bić. Mobki często omdlewają, otruwają, spowalaniają - pełen zestaw. Z drugiej strony, jest to dobry spot żeby sobie trochę zarobić, ponieważ drop jest dużo lepszy niż z setaou na początku lokacji.


Dość często dropią zatrute i lwie miecze +2, najczęstszym jednak dropem są miecze egzorcysty, szponu ducha, oraz łuki żółtego smoka - wszystko +4 lub +6. Da się tutaj naprawdę nieźle zarobić, jednak namęczyć też się trzeba. W miarę często lecą także żelazne pudełka.

Odnośnie dropu z tego spotu, mam aktualny screen (sprzed 5 minut):Spot #4Spot polecony w komentarzach przez pewną osobę (niestety anonimową - ludzie, podpisujcie się!). Pierwsze, co rzuca się w oczy, to oczywiście to, że blisko wejścia to on zdecydowanie nie jest. Większe koxy zapewne mogą expić na dwie, przylegające do siebie, sale. Ja sobie niezbyt radziłem na jedną ;). Powód? Ten pan:


Nie widzę najmniejszego sensu expienia na tym spocie na lvl, który jeszcze nie umożliwia zatrucia tego pana (ma 97lvl). Bije się go tragicznie, ma denerwującą przypadłość jak lodowa wiedźma - przy 25% pż skacze mu odporność na ciosy o 50%. Nie mówię, że nie da się go ubić, ale zajmuje to na tyle dużo czasu, że expienie nie jest efektywne. 


Podsumowując - na 88lvl lub niższym spot ten nie jest zbyt dobry. Jak będzie w przyszłości, nie wiem, może tam pobiję - jest dobre miejsce do zostawienia bufki w prawym korytarzu odchodzącym w kierunku komnaty smoka. Posiedziałem niecałe 2 godzinki, dropnąłem parę bransoletek i innych śmieci, i zrezygnowałem. Na tę chwilę mogę tylko powiedzieć, że jestem na ten spot za słaby ;).


Uwagi końcowe

Postaram się wracać do tematu wraz z rozwojem mojej postaci, dlatego poradnik będzie w miarę czasu aktualizowany. Oczywiście zachęcam do krytycznych uwag, dyskusji, czy czegokolwiek konstruktywnego ;)

13 komentarzy:

 1. hmm przydałby się jeszcze 1 spot tuż obok bossa w grocie wygnańców 2. Tam expi mój lider podobno tam są komendanty i mocniejsze setaou. Bo często tam gracze expią więc jeśli chciałoby ci się tam kiedyś przejechać i wstawić pare słów o tym spocie to myślę że poradnik byłby już kompletny ;)

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 2. Następnym razem, jak będę w Grocie, zerknę na ten spocik o którym mówisz, dzięki za sugestię ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne poradniczki :)) patrzac na ten 1 spot stwierdzam ze starczy on do 86v ( bynajmniej na mnie) ja szybko ubijam mobu (90% djabel) ale i szybko padam iz nie mam abs na strzaly:) , mozesz tez to dodac:) ze potrzeby jest ten abs :) (aura g8 wir m9 3 stronne m10 ber g1 i oddane konary) i wielkiego problemu nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, generalnie to osoby z eq na diabły 90% nie potrzebują tego typu poradników ;). Ja swój adresuję do osób, które jeszcze nie do końca wiedzą, czego w Grocie można się spodziewać. Dlatego 86 polecam w V1 wbijać. Wcale nie wolniej, może nawet szybciej, a wydatki na eq z pewnością mniejsze. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do tego ostatniego spota to odradzam go ludziom którzy nie mają full diabły + jakies 50+ strzały.
  Osobiście swoim WPkiem tam expiłem od 86 do 91, ale eq było dość dobre ( w szczytowym momencie 112 na diabły :) ). ogólnie fajny poradnik.
  Pozdrawiam kiedyś dar202 ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziza na 85 lvl 70 na diably buffy 40 % dam rade skile all p procz bera

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam , mam 84 lvl i mam pytanie . Gdzie expic (interesuje mnie tylko exp) nie potrzebuje duzego dropu itp tylko zeby byl najefektywniejszy exp. Mam 70 % na dialby i 30% strzaaly bodajże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że 1 spot będzie optymalny - ewentualnie jeszcze możesz przetestować, czy na golemach w V1 jednak nie będzie Ci leciał exp szybciej. Mobki w V2 nie dają wcale więcej expa od tych w V1, mają po prostu wyższy lvl i dlatego lepiej się na nich expi na 90+

   Usuń
 8. Następne spoty są na komnatach w prawo na samej górze mapki na prostej do bossa

  OdpowiedzUsuń
 9. a co z komnatami pod Maxi maxi na tzw. bliźniakach? Patrz mapa zwierza:
  http://wiki.metin2.pl/images/archive/5/5c/20100915102458!Grota_Wygna%C5%84c%C3%B3w_2.jpg

  mógłbyś opisać czy warto tam expić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi mi o komnaty między maxi maxi a presubem 1.

   Usuń
 10. Czy dany spot jest ok trzeba najzwyczajniej w świecie sprawdzić - czasami drobna zmiana w eq sprawia, że jeden spot jest lepszy a inny gorszy. Eq, skille, skille buffa, w ogóle klasy postaci - różnorodność jest na tyle duża, że nie można powiedzieć, że ten a ten spot jest "najlepszy".

  OdpowiedzUsuń
 11. https://www.bananki.pl/event/

  OdpowiedzUsuń